Sala weselna – czy odnalezienie idealnej sali weselnej jest możliwe?

Szukając idealnej sali weselnej, wiele przyszłych par młodych zaczyna wątpić, że znalezienie takiego miejsca jest możliwe. A przecież sala weselna to istotny element planowania. Bez niej ciężko jest sobie wyobrazić dobrą zabawę, relaks i jedzenie. Owszem, poszukiwania często są żmudne i wymagają od nas wiele trudu, jednak ten moment, w którym znajdziemy wymarzone miejsce zrekompensuje nam wszystko. Bo wbrew pozorom odnalezienie idealnej sali weselnej jest możliwe!

Lokalizacja ma znaczenie

Poszukując idealnej sali weselnej, warto wziąć pod uwagę lokalizację danego miejsca. Powinniśmy sobie zadać pytanie, gdzie chcemy spędzić jedną z najważniejszych nocy w naszym życiu. Może szukamy urokliwego zakątka, położonego z dala od miasta lub wprost przeciwnie? Wybór idealnego miejsca i sali zależy tylko i wyłącznie od nas. Musimy mieć jednak na uwadze, że każda z lokalizacji posiada wady i zalety, dlatego nie śpieszmy się z jej rozstrzygnięciem. Rozważnie podejmijmy decyzję o miejscu, w którym nasza idealna sala weselna powinna się znajdować.

Dlaczego wybór lokalizacji sali weselnej ma takie znaczenie? Bo to właśnie ona generuje koszty, które wiążą się z dodatkowymi opłatami, m.in. za autokar. Wesele w centrum miasta będzie mniej kosztowne, za to pozbawione uroku i intymności.

Duża, czy mała sala?

Zanim zdecydujemy się na salę weselną, powinniśmy zrobić listę ewentualnych gości, którzy przybędą na nasz ślub. To pomoże nam uniknąć wielu dylematów i pozwoli na dobranie odpowiedniej do potrzeb sali. Pamiętajmy, że wbrew pozorom to mniejsza sala jest zdecydowanie lepsza, niż duża. Dlaczego? Chociażby sam fakt, że w mniejszej wszystko lepiej się prezentuje, począwszy od parkietu, na stołach weselnych kończąc. Dodatkowo, nie za duży metraż sprawia, że sala weselna prezentuje się przytulnie i klimatycznie.

A co z wyglądem?

Wygląd to kolejne kryterium, którym powinniśmy się kierować wybierając idealną salę weselną. Na co więc trzeba zwrócić uwagę, oglądając salę po raz pierwszy? Przede wszystkim na porządek i czystość. Gdy sala weselna jest schludna i zadbana, warto porozglądać się za elementami, które będą stanowić urozmaicenie naszej uroczystości. Mogą to być lustra, w których podczas zabawy, będą odbijać się światła, jak również obrazy lub tkaniny do dekoracji. Na tej podstawie możemy stworzyć naszą wizję wesela i nadać sali odpowiedni klimat. Oprócz dekoracji, skupmy się na filarach podporowych, które nie zawsze są potrzebne. Owszem, w dużych salach spełnią swoją rolę, natomiast w mniejszych będą dużym utrudnieniem, zarówno dla gości, jak i kamerzysty. Dodatkowo, filary podporowe sprawią, że przestrzeń ulegnie niepotrzebnemu pomniejszeniu. A tego przecież nie chcemy, prawda?

Obsługa też jest ważna!

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotną rolę pełnią kelnerzy. A to jeden z podstawowych błędów. Dlaczego? Bo dobra obsługa to gwarancja komfortu, nie tylko naszego, ale przede wszystkim gości weselnych. Na jakich kelnerów warto więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na takich, którzy są niezauważalni, jednym śladem, że byli mogą świadczyć dania na stole. Dobrzy kelnerzy troszczą się o to, by goście mieli wszystko, są pozytywnie do nich nastawieni.

Czy klimatyzacja jest potrzebna?

Zapewne wielu z was z góry zakłada, że wszystkie sale weselne posiadają klimatyzacje. Niestety, to częsty błąd, który może nas wiele kosztować. Bowiem, nie każda sala posiada ten luksus. A o tym, jak dużą rolę odgrywa klimatyzacja możemy przekonać się np. latem. Zwłaszcza, gdy planujemy w tym sezonie wesele, powinniśmy być nastawieni na to, że temperatury nie zawsze są sprzyjające. Oczywiście, zawsze można pootwierać wszystkie drzwi i okna sali, ale czy aby na pewno to dobre rozwiązanie? Nie, bo prócz przeciągów, mogą zjawić się mało pożądani goście – robactwo, a tego chcielibyśmy uniknąć. Pamiętajmy, że wysoka temperatura nie jest obojętna ani dla gości weselnych, którzy szybciej poczują się zmęczeni ani dla potraw, więc bez klimatyzacji ani rusz. Dlatego pamiętajmy, by zwracać na nią szczególną uwagę podczas naszych poszukiwań idealnej sali weselnej.

Niewidoczne koszty dodatkowe

Przyjęcia weselne nie obejdą się bez swojskiego stołuKoszty dodatkowe często są zbędnym elementem, który niepotrzebnie obciążają nasz budżet. A jak wiemy wszyscy, planując wesele, finanse są bardzo istotne. W pewnym sensie to właśnie one dyktują nam warunki i zawężają pole manewru. Dlatego tak istotna jest wiedza, jak szukać idealnej sali weselnej, a także tego, co jest wliczone w jej cenę. Bo często pod ceną talerzyka może kryć się wiele więcej, niż sądziliśmy na samym początku. Dlatego pytajmy się! W końcu to nasze wesele i to my będziemy płacić.

Warto więc wiedzieć, co wchodzi w skład ceny, byśmy nie byli zdziwieni. Zdarza się, że do tej kategorii możemy zaliczyć różne dekoracje, m.in. napoje, czy inne słodkości. Kwestię własnego alkoholu też powinniśmy omówić znacznie wcześniej, bo może okazać się, że zapłacimy tzw. korkowe, czyli zupełnie niepotrzebną dopłatę. Dobrze by było, gdybyśmy spytali o ewentualną zmianę liczby gości weselnych. Na koniec pozostaje kluczowa kwestia, ile zaliczki powinniśmy uiścić. Posiadając taką wiedzę, możemy podjąć decyzję, czy dana sala odpowiada nam, czy też nie.

Reasumując

Poszukiwania idealnej sali weselnej nie są łatwe, jednak zdecydowanie warto poświęcić na to czas, by później nie żałować. Pierwszym krokiem powinno być określenie miejsc, w których może odbyć się nasz ślub. Gdy zdecydujemy się na konkretne sale weselne, warto zapoznać się ze szczegółami i samymi właścicielami. Jeśli rezerwacja danej sali weselnej nie jest zobowiązująca, zabezpieczmy się. Potem zaś, gdy odnajdziemy swoje wymarzone miejsce, pamiętajmy o dokonaniu anulacji.

Właściciele sali to kolejny krok, przybliżający nas do naszego wymarzonego dnia. Bowiem to właśnie rozmowa z nimi powinna być decydująca. Musimy mieć świadomość, że gdy na samym początku nie są do nas przyjaźnie nastawieni, potem wcale nie będzie lepiej. A chyba nie ma nic gorszego, niż świadomość, że to z danymi osobami będziemy współpracować, dobierając menu, czy dekorując salę. Dlatego zwracajmy uwagę na ich podejście do nas, na ewentualną współpracę.

Ostatnim etapem, kończącym poszukiwania idealnej sali powinno być dogłębne zastanowienie się nad tym, która sala spełnia nasze wymogi w stu procentach. Jeśli mamy z tym pewien problem, to przygotujmy sobie coś do pisania, a potem wypiszmy wszystko na czym nam zależy, np. lokalizacja, cena, plusy i minusy. Tak przygotowanie pomoże nam w dokonaniu właściwego wyboru – wyboru idealnej sali weselnej.

  • Newsleter

    Wpisz swój adres e-mail żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na naszym blogu.