O czym warto wiedzieć  przed ważnym dniem, czyli przesądy ślubno-weselne z przymrużeniem oka.

Przesądy to nieodłączny element każdej kultury, których celem jest uchronienie przed niekorzystnymi konsekwencjami zdarzeń. Dlatego nikogo już nie dziwi, że zabobony dotyczą także zaślubin i przygotowań do wesela. Wszyscy, nawet Ci, którzy mają zdroworozsądkowe podejście, w dniu własnej uroczystości wolą nie ryzykować i robią wszystko, by uniknąć patowych sytuacji. W końcu każda Para Młoda chce, by jej ślub i wesele przebiegło bez przeszkód, a oni sami mogli cieszyć się szczęściem i powodzeniem. Co zatem warto wiedzieć?

DATA ŚLUBU

W naszej tradycji zakorzenił się przesąd, mówiący, że najlepszymi miesiącami do zawarcia ślubu i zabawy weselnej, są te zawierające w swojej nazwie literę r. Ma to zapewnić nowożeńcom trwałe i harmonijne małżeństwo. Równie ważny, oprócz samego miesiąca jest dzień zaślubin i wesela. Według zabobonów, nie należy brać ślubu w poniedziałek i piątek, bo źle to wróży dla Pary Młodej. Pechowym dniem będzie również 1 kwietnia, bo małżeństwo wtedy zawarte będzie krótkotrwałe.

Okres, w którym będzie odbywać się ślub i wesele też ma znaczenie, m.in. warto zastanowić się nad Bożym Narodzeniem, świętami Wielkanocnymi oraz czasem długiej zabawy, czyli karnawałem. Godzina ślubu także odgrywa dużą rolę, warto by była pełna, np. 16: 00. Warto wiedzieć, że wybór Kościoła też ma znaczenie. Młodej Parze będzie dopisywało szczęście, gdy weźmie ona ślub w świątyni, w którym Panna Młoda miała chrzest.

A co się stanie, gdy wybierzemy miesiąc bez r w nazwie? Jest to równoznaczne z tym, że przyszłe potomstwo Pary Młodej, nie będzie potrafiło jej wymówić, a oni sami będą nieszczęśliwi.

STRÓJ

Wszyscy wiemy, że strój jest ważnym elementem przygotowań do ślubu i wesela i dlatego odgrywa tak niebagatelną rolę w przesądach. Panna Młoda powinna iść do ślubu w stroju który składa się z czegoś białego. Element ten jest symbolem czystości uczuć. Dodatek w kolorze niebieskim, zazwyczaj podwiązka, ma za zadanie zapewnić potomstwo i lojalność przyszłego męża. Coś pożyczonego, najlepiej od osoby, której małżeństwo jest szczęśliwe, gwarantuje sympatię i dobre relacje z przyszłymi teściami.  Coś nowego natomiast, ma zapewnić bogactwo w małżeństwie. Ostatni element, a mianowicie coś starego jest gwarantem wsparcia bliskich nam osób.

Warto wiedzieć, że kolorem, którego Panna Młoda powinna unikać w dniu zaślubin i wesela jest róż, dlatego, że może przynieść nieszczęście.

Zgodnie z przesądem, Pan Młody nie powinien oglądać swojej ukochanej przed zawarciem ślubu w sukni ślubnej, a jej rodzeństwo lub krewne nie mogą jej przymierzać. Dlaczego? Może to bowiem spowodować, iż zostaną starymi Pannami i nigdy nie wyprawią własnego wesela.

KOŚCIÓŁ

domki letniskowe OławaWbrew pozorom i zachowanie w Kościele ma wpływ na to, jak potoczy się dalsze życie Pary Młodej. Dlatego już na samym początku warto zadbać o te szczegóły. Pierwsza kwestia związana jest z wejściem do świątyni. Chodzi przede wszystkim o to, by przekroczyć próg Kościoła prawą nogą. Para Młoda idąc do ołtarza, powinna uważać na potknięcie i być uśmiechnięta – to wróży dobre małżeństwo. Jeśli Panna Młoda będzie czuła się wzruszona, niech da upust swoim łzom, to zwiastuje wielką radość!

Świece przy ołtarzu również mają swoją symbolikę. W zależności od płomienia, można dowiedzieć się jak będzie wyglądało przyszłe małżeństwo. Świece płonące równo świadczą o tym, że małżeństwo będzie zgodne, jeśli płomienie migają, a świeca się kopci, w związku pojawią się kłopoty. Natomiast gdy świeca całkowicie zgaśnie nie wróży to nic dobrego – rozstanie.

Gdy obrączki podczas zaślubin spadną, nie martwmy się na zapas, wystarczy, że podniesie je ksiądz lub któryś ze świadków Jeśli zdarzy nam się jakaś pomyłka, gdy będziemy sobie ślubować, cieszmy się, to zwiastun szczęścia. Gdy nastąpi sakramentalne tak, upieczony małżonek powinien chwycić w objęcia swą żonę i złożyć na jej ustach czuły pocałunek, to będzie oznaką dozgonnej wierności.

Po skończonej mszy, Młoda Para zostaje obsypana ryżem, pieniędzmi lub cukierkami. Ryż jest symbolem płodności, cukierki zaś mają zapewnić słodkie życie, a pieniądze szczęście finansowe. Ta osoba, która zbierze więcej monet, będzie zarządzała domowym budżetem.

SALA WESELNA

Zgodnie z tradycją, to Para Młoda pojawia się w domu weselnym najpóźniej. Jest witana staropolskim zwyczajem – chlebem i solą, które symbolizują dostatnie życie. Oprócz tego Młoda Para otrzymuje dwa kieliszki. W jednym z nich jest woda, w drugim wódka. Tej osobie, której trafi się wódka będzie rządzić w małżeństwie. Po spożyciu, Nowożeńcy rzucają kieliszki za siebie, tak by się zbiły. To oczywiście zwiastuje wielkie szczęście, pamiętajmy im więcej zbitego szkła, tym lepiej. By tradycji stało się zadość, Upieczony małżonek chwyta swą żonę, by przenieść ją przez próg sali weselnej – to też przesąd. Ale czego się nie robi, by uniknąć pecha?

Kolejnym ważnym etapem wesela jest pierwszy taniec młodej pary. W tym momencie parkiet sali weselnej należy tylko do nich, a oczy gości są skupione właśnie na nowożeńcach. Gdy kroki się plączą, nie jest to dobra wróżba, znaczy tyle, że każde z nich będzie zmierzać w innym kierunku.

Przesądy ślubne i weselne to część naszej tradycji. Można je traktować z przymrużeniem oka, wierzyć w nie lub po prostu bawić się nimi. Ale…nie warto się w nie całkowicie zatracać. To nie one są ważne dla naszego małżeństwa, tylko my sami. Miłość i zaufanie stanowią podstawę małżeństwa i nie ma znaczenia, jakie wichry i burze są między nami, bo my to przetrwamy. Gdy brak jednak tych podstaw, to nawet podwiązka, czy bicie szkła nam nie może.

  • Newsleter

    Wpisz swój adres e-mail żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na naszym blogu.