Jazda konna, czyli wytchnienie dla ciała i duszy

jazda konnaJazda konna to wyjątkowy sport, pomagający oczyścić ciało i duszę. Swą popularność zawdzięcza kojącemu wpływowi nie tylko na nas samych ale i nasze otoczenie. Jazda konna to również niezwykła rozrywka, pobudzająca do działania nasze ciało. Piękno tego sportu polega na nadzwyczajnej więzi człowieka ze szlachetnym zwierzęciem, koniem.

GDY CHCEMY SPRÓBOWAĆ JAZDY KONNEJ…

…ale równocześnie pragniemy od razu poczuć efekty i nawiązać więź ze zwierzęciem, to jedno jest pewne, na to nie ma szans. Wszyscy wiemy, że na początku nigdy nie jest łatwo i w tym przypadku też tak nie będzie. Jazda konna bowiem, to nie jest zwykły sport i na tym właśnie polega jego piękno. Koń to nasz partner, który musi nam zaufać, by dalsza współpraca była możliwa. Dlatego nie obiecujmy sobie za dużo po pierwszej jeździe konno. Bądźmy otwarci, poznajmy podstawy, postarajmy się zrozumieć konia i jego psychikę. Uświadommy sobie, że nasz partner też ma uczucia i emocje, bądźmy empatyczni. Jednak jeśli nie potrafimy podejść do niego w ten sposób, będzie lepiej, gdy zrezygnujemy z jazdy konnej.

Zanim zaczniemy przygotowania do jazdy konnej, warto by zastanowić się dokładnie nad tym, co nas czeka. Nie traktujmy konia bezosobowo, bowiem to on będzie nam cały towarzyszył i jego potrzeby powinny być dla nas istotne. Jazda konna to sport w którym są miejsca dla dwóch partnerów. Nie ma lepszych i gorszych. Jesteśmy równi, jesteśmy jednością. Gdy dokonamy tego, będzie już z górki. Wspaniała współpraca przyniesie niesamowite efekty, czyli doskonałą harmonię i płynność.

Przygotowując się do jazdy konnej musimy mieć na uwadze, że jest to elegancki sport. O wygląd naszego partnera jak i własny powinniśmy należycie dbać. Zanim dosiądziemy naszego przyjaciela i wybierzemy się w magiczną podróż, musimy go przygotować. Szczotkowanie konia jak i przygotowanie siodła będą również stanowić rozgrzewkę.

JESTEŚMY GOTOWI NA ROZPOCZĘCIE WSPANIAŁEJ PRZYGODY, ALE CO Z UBIOREM?

Jazda konna to dziedzina sportu, w której strój ma duże znaczenie. Jeśli zaczynamy przygodę z koniem, nie ma od razu wymogu, by nosić profesjonalny ubiór. Istotna jest tylko wygoda, dopasowanie i brak krępowania ruchu. Na czas przejażdżki konnej, zrezygnujmy z biżuterii, a dłuższe włosy, pomimo, że pięknie powiewają na wietrze, zepnijmy. Pamiętajmy, że ważne są długie spodnie, które mogą uchronić nas przed różnymi otarciami, jak i rękawiczki, niezbędne do poprawnego utrzymania wodzy.

Toczek, to niezbędnik, który powinniśmy mieć zawsze podczas jazdy konnej. Przy początkach naszej przygody, możemy go wypożyczyć w stadnie i dobrać do naszego obwodu głowy. Dlaczego ta część stroju jest taka ważna? Bo dzięki temu możemy uchronić się przed licznymi urazami.

RELAKS I PIĘKNO

O tym, jak piękne są konie w galopie, śpiewał Robert Gawliński w swoim wielkim przeboju „Baśka”. Jedno jest pewne, on doskonale wiedział o czym mówi! Wyobraźmy sobie, że razem z naszym przyjacielem, koniem galopujemy zostawiając za sobą wszystko. Tylko my, on, natura i nic więcej. Czy to nie piękne? I co wtedy czujemy? Niczym nieskrępowaną radość, ba, nawet euforię. I tą wolność. Jesteśmy wolni. Człowiek i koń. Niesamowita relacja. Zgodzicie się ze mną?

Jazda konna wyzwala w nas pozytywne emocje. Wyciszamy się, spoglądamy w głąb siebie, widzimy rzeczy, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Dodatkowo mamy przy swoim boku wiernego przyjaciela. To dopiero bezcenne! Koń nas nie ocenia, lubi nas takich jakimi jesteśmy naprawdę, czy to nie cudowne? Dzięki niemu możemy zapomnieć o dręczących nas problemach i zrelaksować się.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z JAZDY KONNEJ

agroturystykaJazda konna prócz wyzwolenia nas z emocji, nie pozostaje bez wpływu na naszą figurę. Dzięki regularnym sesjom z naszym przyjacielem, nasze ciało zaczyna się ujędrniać i wzmacniać. Mięśnie stają się mocniejsze i wymodelowane. Płeć piękna zyskuje piękniejszy wygląd ud i pośladków, mężczyźni natomiast czują zbawienny wpływ na prostatę. Jazda konna wpływa również na równowagę i zmianę sylwetki. Jeździec traci kilogramy, jego układ krążenia ma się coraz lepiej,  a on sam czuje się bardziej dotleniony.

CZY WARTO ROZPOCZĄĆ PRZYGODĘ ŻYCIA?

Jazda konna to niezwykły sport, dostępny dla wszystkich, tu nie ma znaczenia ile masz lat, tu liczą się jedynie chęci. Koń to wyjątkowe, szlachetne zwierzę, które potrafi być oddanym przyjacielem. Dzięki niemu pozbędziemy się stresu, odczujemy prawdziwy relaks. Dodatkowo będziemy mogli odczuć niesamowitą przyjemność płynącą z wyjątkowego masażu, czyli regularnych uderzeń w siodło. Jazda konna wpłynie na naszą psychikę, na to jak odbieramy świat i siebie samych. Otworzymy siebie i uwolnimy się z emocji, które dotąd nam ciążyły.

Aktywność fizyczna, jaką jest jazda konna pomoże nam w uzyskaniu smukłej sylwetki. Dzięki temu nasze mięśnie zaczną pracować, a ciało ujędrni się i wzmocni. Jazda konna i wspaniałe wyprawy z naszym parterem wpłyną korzystnie na naszą postawę, koncentrację i skupienie się. Odzyskamy równowagę, zarówno tą wewnętrzną jak i zewnętrzną i będziemy szczęśliwi. Tak, po prostu. Jeśli wahacie się, to zaryzykujcie i sprawdźcie na sobie. Kto wie, może przez przypadek odkryjecie swoją pasję?

  • Newsleter

    Wpisz swój adres e-mail żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na naszym blogu.