Jak zorganizować przyjęcie weselne krok po kroku? 

Porządny dom weselny to połowa sukcesuKażda z par, która decyduje się na sakramentalne „tak”, wie, że czeka ją wiele przygotowań do tego wspaniałego dnia. Jak wiemy, organizacja przyjęcia weselnego nie jest zadaniem łatwym. Zawsze można zatrudnić do tego specjalistów, którzy swoim doświadczeniem pomogą w dokonywaniu wyborów, jednak czy warto? Satysfakcja będzie większa, gdy sami zorganizujemy przyjęcie weselne. A jak to zrobić? Warto skorzystać z naszych wskazówek, by potem cieszyć się naszym wymarzonym dniem.

Planowanie : początek

By dobrze zaplanować wesele i nie zapomnieć o detalach, należy rozpocząć przygotowania jak najszybciej, najlepiej już po ustaleniu daty ślubu. Unikniemy wtedy niepotrzebnego stresu.

Na początku warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj ślubu chcemy wziąć, czy cywilny, czy kościelny, czy konkordatowy. Ważny jest też wybór miejsca, gdzie ma się on odbyć – w Kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli chcemy wziąć ślub w Kościele, wskazane jest, by zasięgnąć informacji o naukach przedmałżeńskich oraz innych formalnościach, w przypadku,  gdy zdecydujemy się na Urząd Stanu Cywilnego.

Gdy podejmiemy decyzję związaną z wyborem miejsca ślubu, pozostaje nam ustalić konkretną datę naszych zaślubin. Po jej wyznaczeniu, warto zastanowić się nad podróżą poślubną i uzgodnić wstępnie urlop. Kolejnym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jest  przygotowanie listy gości, określenie budżetu, wybór świadków i poszukiwanie sali na przyjęcie weselne.

Konkretne decyzje

Gdy miesiące do naszej uroczystości zaczynają się kurczyć, powinniśmy podjąć kluczową decyzję związaną z miejscem uroczystości, a także wyborem idealnej sali weselnej. Dobrze jest także ustalić szczegóły z odpowiednimi osobami, np. księdzem lub urzędnikiem.

Następnym etapem przygotowań jest ustalenie terminów wieczoru kawalerskiego i panieńskiego. Wybór odpowiednich atrakcji, określenie liczby osób jest bardzo istotne i pomoże w uniknięciu niepotrzebnych stresów, a to jak wiemy, nikomu nie służy.

Kolejnym krokiem jest  zarezerwowanie  konkretnego miejsca na nasze przyjęcie weselne. Warto skorzystać z okazji i zjeść w naszym wymarzonym miejscu posiłek, by na własnej skórze przekonać się, czy aby na pewno lokal odpowiada naszym gustom.  Sala jest bardzo ważną częścią planowania, ba nawet jej podstawą, dlatego więcej o tym, jak znaleźć idealne miejsce na przyjęcie weselne możemy przeczytać tutaj.

Wesele, jako jedno z najważniejszych uroczystości w życiu zasługuje na niecodzienną oprawę, dlatego warto poszukać dobrego fotografa i kamerzystę. W takim wypadku warto zasięgnąć porady znajomych, którzy ten ważny krok mają już za sobą. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze przyjęcie weselne na pewno będzie dobrze się prezentować na szklanym ekranie.

Menu na przyjęcie weselne

Na wybór menu ma wpływ para młoda. To ona decyduje o tym, czy propozycja domu weselnego lub restauracji przypadła jej go gustu. Jeśli jest inaczej, para młoda zawsze ma prawo do tego, by zaproponować własny pomysł dania.

Menu na przyjęcie weselne powinno być różnorodne, jednak nie za bardzo fantazyjne, bowiem trzeba mieć na względzie gusta gości weselnych. Warto pamiętać również o dzieciach i wegetarianach. Tworząc menu, bierzmy pod uwagę również alkohol jaki będzie serwowany na przyjęciu weselnym. Dobrze, gdy prócz tradycyjnej wódki na stole pojawi się także inny trunek, np. wino.

Wino jest bardzo istotne, bowiem gdy jest dobrane nieodpowiednio, może zepsuć nawet najlepszą potrawę. Tradycyjnie wino białe przeznaczane było do potraw z ryb i drobiu, czerwone zaś do mięsa i dziczyzny. Obecnie zaś odchodzi się od tej tradycji na przyjęciu weselnym i proponuje by łączyć potrawy z trunkami na zasadzie kontrastu. Przykładem może być łączenie serów pleśniowych z białym winem.

Atrakcje na przyjęcie weselne

Dodatkowe atrakcje na ślubieDecydując się na przyjęcie weselne, chcemy, by było one jak najlepiej zapamiętane, dlatego warto zastanowić się nad atrakcjami, które uatrakcyjnią ten dzień. Ich wybór jest naprawdę spory, jednak pamiętajmy, że co za dużo, to nie zdrowo. Jeśli jesteśmy łasuchami, to warto zastanowić się nad fontanną z czekolady, natomiast, gdy lubimy drinki, pokaz barmański na pewno będzie dobrym urozmaiceniem naszego przyjęcia. Oprócz tego mamy do wyboru fotobudkę, która cieszy się coraz większą popularnością, pokazy pirotechniczne, teatry ognia, czy pokaz iluzjonisty. Pamiętajmy, że to od nas zależy, co będzie uatrakcyjniać nasze wesele.

Prezenty dla gości weselnych

Upominki od Młodej Pary dla weselników to stosunkowo nowa moda na przyjęciu weselnym, jak również miły gest. Drobny upominek na pewno wywoła uśmiech i radość gości. To również jasny przekaz, podziękowanie za to, że towarzyszyli nam w tym ważnym dla nas czasie. Nie kojarzmy jednak tego z butelką wódki, czy kawałkami ciasta. Co zatem możemy ofiarować naszym gościom w podziękowaniu za zabawę na przyjęciu weselnym?  Wiele, wszystko zależy od naszej kreatywności, ale mogą to być, np. spersonalizowane cukierki, sadzonki roślin, drewniane tabliczki, dżem domowej roboty lub magnesy na lodówkę. Miły drobiazg na pewno sprawi, że nasza uroczystość będzie niezapomniana.

 

Przyjęcie weselne jest wyjątkowym przeżyciem, dlatego warto zająć się jego planowaniem jak najszybciej. Często jednak zapominamy o tym co ważne, znajdując się w epicentrum przygotowań. By nie zgubić się w gąszczu spraw i zrealizować wszystkie kroki warto skorzystać z naszego poradnika związanego z jego organizacją, by móc na spokojnie zastanowić się, co jest jeszcze do zrobienia. Wtedy będziemy wiedzieć co jest jeszcze przed nami, a ten ważny dzień i związane z nim przyjęcie weselne nie będzie napełniać nas stresem i niepotrzebnym strachem. W końcu, jak nie my, to kto da sobie z tym radę?

  • Newsleter

    Wpisz swój adres e-mail żeby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach na naszym blogu.